Czarna dziura
Czarna dziura
Kosowo. Polscy (z prawej) i amerykańscy (z lewej) żołnierze sił pokojowych KFOR podczas patrolu w zamieszkanej głównie przez Serbów miejscowości Strpce.
FOT. (C) PAP/EPA
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH W KOSOWIE
Instytucja rzecznika praw obywatelskich w Kosowie powstała w lipcu 2000 r. W ciągu ostatniego roku rozwinęła swoje struktury. Poza centralnym biurem w Pristinie istnieją małe biura regionalne w czterech miastach. Poza tym prawnicy wizytują regularnie wszystkie gminy i enklawy. Rzecznik osobiście spotyka się z mieszkańcami i wysłuchuje ich skarg co kilka tygodni w Pristinie i w różnych miejscowościach prowincji. W ciągu roku około 2,5 tys. osób zwróciło się do niego o pomoc. Wszczęto kilkaset postępowań, najczęściej dotyczących ochrony własności, problemów na tle zatrudnienia, rzetelnego procesu sądowego oraz różnego rodzaju nadużyć władzy. Adresatem skarg i interwencji jest w większości administracja UNMIK. Bardzo często, jeśli sytuacja tego wymaga, rzecznik interweniuje również bez żadnych formalnych procedur, mediuje np. między strajkującymi więźniami i administracją, skłania Albańczyków i Serbów do podjęcia dialogu itd.
Po dwóch latach instytucja ta, prowadzona przez Polaka, stała się trwałym i ważnym elementem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta