Wakacje z paragrafem; poradnik budowlany
- Wakacje z paragrafem (2): Gdy najemca umiera
- Bezpłatne konsultacje
- Poradnik budowlany (37): Urządzamy gabinet
Meldunek nie wystarczy, trzeba mieszkać
KRYSTYNA JEŁOWICKA
Kwestie dziedziczenia mieszkań i nabywania praw do nich to temat budzący wiele emocji i kontrowersji - nie każdy bowiem lokal można odziedziczyć. W naszym wakacyjnym cyklu, na życzenie czytelników, piszemy o tym, co rodzina może zrobić z mieszkaniem po śmierci najemcy.
Mój ojciec był przez 40 lat najemcą mieszkania komunalnego. Mieszkałam razem z nim przez całe swoje życie - od kilku lat również z mężem i dziećmi. Ostatnio jednak ojciec zaczął pić i urządzać awantury - przenieśliśmy się więc czasowo do teściów. W tym czasie ojciec zmarł, a ja dowiedziałam się, że nie mogę zamieszkać w jego mieszkaniu, choć jestem tam zameldowana i nie mam praw do żadnego innego lokalu. Dlaczego?
Maria N.
Wiele osób wynajmuje mieszkanie od właściciela - osoby prywatnej, gminy, zakładu pracy czy skarbu państwa. Takich mieszkań ani też praw do nich, nie dziedziczy się. Tylko osoby spełniające szczególne warunki mogą przejąć prawa zmarłego najemcy.
Problemy najmu reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nią w najem po śmierci najemcy mogą wstąpić:
-
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta