Stracone pieniądze
- Komentarz: Prywatyzować czy pomagać Stracone pieniądze
Państwo od początku przemian gospodarczych stara się chronić i wyciągać z tarapatów firmy i całe sektory gospodarki. Obecna sytuacja branż, które istnieją dzięki protekcji rządu, pokazuje, że w większości przypadków były to stracone pieniądze.
Z pomocą dla przedsiębiorstw państwowych, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, od 11 lat przychodzi Agencja Rozwoju Przemysłu. W latach 1991-2001 udzieliła pomocy 700 firmom, włączając się m.in. do postępowań ugodowych i bankowych oraz przejmując akcje ratowanych przez siebie firm. Największym było postępowanie ugodowe ZPC Ursus, gdzie umorzone zostały długi wartości 500 mln zł.
W niektórych przypadkach ratowanie firm polega na kontrolowanej upadłości, np. w przypadku radomskiego Łucznika lub Pronit Pionki. Agencja doprowadziła do stworzenia w Radomiu podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu, aby zachęcić inwestorów do tworzenia spółek wykorzystujących majątek upadłego Łucznika.
Prezes ARP Arkadiusz Krężel podkreślał w wywiadach, że w swoich działaniach agencja bierze pod uwagę nie tylko własne zyski, ale łączne efekty, jakie przynieść może budżetowi państwa utrzymanie przedsiębiorstwa. Stąd wzięła się zapewne najnowsza decyzja o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta