Zobowiązania można uwzględniać
Kontrowersje wokół wartości firmy
Zobowiązania można uwzględniać
Tydzień temu pisaliśmy o problemach związanych z rozbieżnościami w ustalaniu wartości firmy w ujęciu podatkowym i rachunkowym. Dziś wracamy do tematu, przedstawiając stanowisko Ministerstwa Finansów oraz najnowsze zmiany w przepisach.
Dla celów podatkowych wartość firmy, czyli nadwyżka ceny nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nad wartością rynkową składników majątkowych, wchodzących w jego skład, jest wartością niematerialną i prawną, podlegającą amortyzacji. W takim przypadku podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących składnikami przedsiębiorstwa jest ich wartość rynkowa.
Gdy nie wystąpi dodatnia wartość firmy, wówczas łączną wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się jako różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową pozostałych składników majątkowych wchodzących w jego skład (niebędących środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi).
Wynika to z art. 16g ust. 2 i ust. 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm., dalej updop) oraz art. 22g ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta