Trąby jerychońskie
W słowie wstępnym do Biblii w przekładzie księdza Jakuba Wujka Józef Kardynał Glemp napisał: "Kościół okazuje pomoc w trudnym zadaniu poznawania i rozumienia Biblii także przez promowanie rezultatów badań uczonych. Studiują oni Pismo Święte, objaśniając je jako słowo Boże i ludzkie. W ostatnich latach - zgodnie z zaleceniem Soboru Watykańskiego II - nastąpił w tej dziedzinie w Polsce znaczny postęp. W nurt tych dokonań wpisuje się "Prymasowska Seria Biblijna", obejmująca najbardziej fundamentalne pomoce niezbędne dla rzetelnych studiów biblijnych". Ale także świeckie wydawnictwa oferują czytelnikom poważne działa o Księdze, ostatnio uczyniło to Ossolineum wydając zbiór esejów wielu autorów pt. "Świat Biblii". W tym miejscu niejeden zapewne zapyta, czy aby nie lepiej, zamiast prac o Niej, czytywać samą Biblię?
"A tak posłał Jozue, syn Nunów z Syttim, dwóch szpiegów potajemnie, mówiąc: Idźcie, wypatrujcie ziemi i Jerycho [...]". Dni miasta były policzone.
Wykopaliska w biblijnym Jerychu ujawniły osadnictwo od VIII do II tysiąclecia p.n.e., a także wielokrotne burzenie i odbudowywanie. Jozue nie był jedynym który je zdobył, ale był ostatnim. Ten epizod z pięćdziesięciowiekowej historii miasta, opisany w Biblii, przyniósł mu sławą, nieco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta