Rzeczpospolita Czytelników; 01.08.2002
- Umorzenie długu celnego
- Zakaz kontaktów z dzieckiem
- Szkody geologiczne
Umorzenie długu celnego
W 1997 r. urząd celny zajął na poczet należności celnych mój samochód osobowy. Po kilku miesiącach auto zostało skradzione z parkingu depozytowego, złożyłem więc wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia długu celnego. Urząd odmawia wydania takiej decyzji, twierdząc, że obowiązek zapłaty cła powstał pod rządami ustawy - Prawo celne i nie mają do niego zastosowania przepisy obowiązującej ustawy - Kodeks celny . Czy ma rację?
Marcin Frydrychowicz, Departament Kontroli Celnej w Ministerstwie Finansów:
Kwestia wzajemnych relacji między kolejno obowiązującymi ustawami wzbudza wiele kontrowersji. Podstawową zasadą obrotu towarowego z zagranicą jest powszechność ceł i opłat celnych. Zgodnie z nią podmiot uczestniczący w obrocie ma obowiązek uiszczenia na rzecz państwa należności celnych. Pojęcie to występuje i w prawie celnym, i w kodeksie celnym, co potwierdza ciągłość w tym zakresie obu regulacji. Różnica dotyczy tylko sposobu i momentu powstawania tego obowiązku. W myśl kodeksu celnego obowiązek zapłaty cła powstaje z mocy prawa, wskutek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta