Szykują się zmiany w prawie budowlanym
Ważne dla inwestorów i developerów
Szykują się zmiany w prawie budowlanym
Prawo budowlane znowu się zmieni. W końcowej fazie prac sejmowych znajduje się rządowy, obszerny projekt jego nowelizacji. Niektóre ze zmian mogą zaskoczyć zarówno właścicieli gruntów, jak i developerów.
Chociaż jest to jeszcze projekt, to jednak warto się z nim już dziś zapoznać. W zależności bowiem od swoich planów inwestor powinien podjąć decyzję: wstrzymać lub ewentualnie przyspieszyć wystąpienie o pozwolenie na budowę.
Z definicji dwurodzinny
Wszystko wskazuje na to, że zamęt będzie dotyczyć tego, co można nazwać budynkiem jednorodzinnym. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami w jednorodzinnym budynku można pomieścić i cztery odrębne mieszkania. Takie rozumienie przepisu pozwalało w praktyce developerom na stawianie domów wielorodzinnych na działkach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne.
Rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690), które ma wejść w życie 16 grudnia 2002 r., miało ukrócić ten proceder - zgodnie z nim dom jednorodzinny składa się bowiem tylko z jednego mieszkania.
Jednak w myśl najnowszej nowelizacji prawa budowlanego, budynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta