Wojna cukru z izoglukozą
Wojna cukru z izoglukozą
Zmniejszenie limitu produkcji cukru na rynek krajowy oznacza praktycznie konieczność likwidacji jednej cukrowni
FOT. MARIAN ZUBZRYCKI
STANISŁAW DZIEDZIC, DYREKTOR ROZWOJU INWESTYCJI BRITISH SUGAR
Izoglukozę wytwarza się ze skrobi zbożowej. Najpierw produkuje się z pszenicy glukozę, a z niej dopiero izoglukozę. Jej właściwości są podobne do cukru, może pełnić rolę jego substytutu. Na rynku występuje w stanie płynnym. Używa się jej jako dodatku, zamiast cukru, do artykułów spożywczych takich jak napoje orzeźwiające, lody. W Polsce jej producentem jest amerykańska firma Cargill mieszcząca się pod Wrocławiem.
Obniżenie przez rząd limitu cukru, jaki może być wprowadzony na polski rynek w roku rozliczeniowym od 1 lipca 2003 r. do 30 czerwca 2004 r., jest prezentem polskiego podatnika dla prywatnej firmy produkującej izoglukozę - twierdzą plantatorzy buraków cukrowych i przedstawiciele cukrowni. Wnieśli właśnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności tej regulacji.
30 lipca Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające limity...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta