Komunalne droższe
Komunalne droższe
GRAŻYNA BŁASZCZAK
- Komentarz tygodnia: Dyktat monopolisty
Średnie stawki czynszu podniosły się przeciętnie o około 14 proc. w 2001 r., przy inflacji wynoszącej nieco ponad 5 proc. Koszt utrzymania 1 mkw. mieszkania w spółdzielniach wynosił 3,67 zł miesięcznie i był niższy niż w budynkach komunalnych o 48 groszy. Jak wynika z badań Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej, miesięczna opłata całkowita za mieszkania spółdzielcze była niższa o około 70 zł od opłaty w budynkach gminnych.
- Podwyżki czynszów wprowadzano głównie do połowy roku 2001 r. W drugim półroczu wzrost cen wyniósł zaledwie niecałe 3 proc. Podwyżki były przede wszystkim konsekwencją uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie praw lokatorów - uważa dr Tomasz Żelawski z Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej, autor raportu dotyczącego gospodarki mieszkaniami w ubiegłym roku.
Pomimo wspomnianego zwiększenia stawek czynszów, w większości badanych przez IGM miast średni czynsz stanowił niecały 1 proc. kosztu odtworzenia zasobów mieszkaniowych, a czynsz obowiązujący w mieszkaniach o najwyższym standardzie - zaledwie ok. 1,3 proc. kosztu odtworzenia (liczonego w skali roku, przy przyjęciu średniego kosztu 1 mkw. w wysokości 2700 zł).
- Z badań przeprowadzonych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta