Drugi oddech jądrówek
Drugi oddech jądrówek
Elektrownia jądrowa w USA
(C) REUTERS
STANISŁAW LATEK
Wprowadzana obecnie na świecie liberalizacja rynku energii elektrycznej zaostrzyła walkę konkurencyjną i w rezultacie doprowadziła do obniżenia cen za energię. Preferowane są opcje energetyczne o niskich nakładach inwestycyjnych, o krótkich okresach budowy oraz możliwie niskim poziomie ryzyka, czyli rozwiązania zapewniające szybki i pewny zwrot kapitału.
Elektrownie jądrowe nie miały szans na zwycięską walkę konkurencyjną. Budowane w latach 70. i 80. nie mogły wygrać wyścigu z elektrowniami gazowymi czy nowoczesnymi elektrowniami węglowymi. W USA, Kanadzie, Europie Zachodniej nie rozpoczęto budowy nowych EJ odpowiednio od 1977, 1985 i 1991 r.
Duże znaczenie dla sytuacji energetyki jądrowej miały dwie poważne awarie jądrowe: w Harrisburgu (1979) oraz w Czarnobylu (1986). Spowodowały pojawienie się silnych obaw społecznych przed skutkami poważnych awarii elektrowni jądrowych. Innym czynnikiem silnie oddziaływającym na kreowanie postaw społecznych niechętnych energetyce jądrowej było i jest wytwarzanie coraz większych ilości odpadów promieniotwórczych i paliwa wypalonego. Eksponowane przez ruchy ekologiczne hasła o rzekomym zagrożeniu, jakie stanowi dla świata energetyka jądrowa, przejęły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta