Co zrobić, żeby dostać
- Co powinien rolnik, który chce dopłaty
- Rodzaje płatności bezpośrednich w UE
- Jak to z nami będzie Co zrobić, żeby dostać
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JAKUB JASIŃSKI
Dopłaty bezpośrednie - termin, który w najbliższych tygodniach wraz z przybliżaniem się terminu zakończenia negocjacji członkowskich z Unią, będzie w centrum uwagi polskiej opinii publicznej. Postanowiliśmy rozszyfrować, co tak naprawdę - i w praktyce - kryje się za tymi dwoma słowami, wzbudzającymi tyle emocji i kontrowersji.
Dopłaty bezpośrednie (kompensacyjne) to jedna z podstawowych form wspierania rolników środkami z budżetu Unii Europejskiej.
40 procent dla 5 procent
Finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej służą środki Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, który założony został w 1962 roku. Dochody funduszu pochodzą przede wszystkim z budżetu Unii Europejskiej oraz opłat nakładanych na importowane produkty rolne spoza UE.
Jak wskazuje nazwa funduszu, składa się on z dwóch sekcji - sekcji gwarancji, która finansuje dopłaty bezpośrednie i zakupy interwencyjne, oraz sekcji orientacji, która zajmuje się unowocześnianiem rolnictwa, tworzeniem miejsc pracy na wsi i ochroną środowiska. Obecnie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta