Korzyści dla gospodarki i budżetu
Korzyści dla gospodarki i budżetu
Wprowadzenie nowego systemu zabezpieczenia społecznego i stworzenie otwartych funduszy emerytalnych pozwoliło zahamować narastanie w Polsce długu publicznego, z czym boryka się zdecydowana większość rozwiniętych państw - wynika z raportu sporządzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polska na tym tle wygląda korzystnie, co w wieloletniej perspektywie powinno przynieść pozytywne efekty dla naszej gospodarki oraz sytuacji budżetowej kraju.
Wprawdzie Polska w stosunku do innych państw europejskich znajduje się nadal w korzystnej sytuacji demograficznej, to jednak powoli przesuwa się do grupy krajów o relatywnie gorszej strukturze wieku ludności. Obecnie stopa obciążenia, czyli relacja osób powyżej 65 lat do tych w wieku 20-64 lata wynosi w Polsce 20,4 proc., co jest w jednym z niższych poziomów wśród członków OECD (średnio jest to 23,8 proc.). Sytuacja w tym względzie stopniowo się pogarsza i w 2050 roku wskaźnik obciążenia może wynieść 55,2 proc. przy średniej wartości tego miernika dla państw OECD w wysokości 49,9 proc. - wynika z analizy przygotowanej przez OECD o fiskalnych skutkach systemów emerytalnych różnych państw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta