Przestrogi dla nowych radnych
Przestrogi dla nowych radnych
Czy zwykli obywatele odnieśli korzyści z wprowadzenia reformy samorządowej? W świetle przytaczanych przez nas badań opartych na rozmowach z przeszło 400 radnymi, powołanymi 1 stycznia 1999 roku, raczej nie. Stan polskiej demokracji lokalnej i regionalnej, mimo utworzenia w 1999 roku instytucji samorządu wojewódzkiego i powiatowego, budzi zaniepokojenie. Jest to też jeden z powodów niskiej stosunkowo frekwencji w ostatnich wyborach samorządowych.
Zgodnie z deklaracjami polityków i autorów reformy samorządowej nowe województwa i powiaty miały odegrać istotną rolę w wykonywaniu zadań publicznych ważnych z punktu widzenia obywateli i ich interesów. Decentralizacja, usprawnienie obsługi obywateli i zwiększenie potencjału rozwojowego społeczności regionalnych, dostosowanie struktur administracji publicznej do standardów UE - to były argumenty na rzecz reformy.
Od samego początku w wielu debatach był wyrażany pogląd, że jest to próba instytucjonalizacji politycznego układu sił, który wytworzył się w latach 90. na poziomie centralnym, regionalnym i lokalnym. Ludzie funkcjonujący w poprzek układów politycznych sądzili, że nowy podział terytorialny i administracyjny powinien służyć interesom regionalnym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta