Swap - na czym to polega?
ABC instrumentów finansowych
Swap - na czym to polega?
PRZEMYSŁAW CZAJOR
Większość przedsiębiorstw ma do czynienia głównie z prostymi instrumentami finansowymi, takimi jak akcje, obligacje czy pożyczki (pisaliśmy o nich w DF z 14-15 sierpnia .). Nie zapominajmy jednak, że do tej kategorii zalicza się również instrumenty pochodne.
Może się wydawać, że problem instrumentów pochodnych dotyczy jedynie krajów o rozbudowanym systemie rynku kapitałowego, a instrumenty te są na tyle skomplikowane, że większość przedsiębiorców nie jest skłonna do ich wykorzystywania. Jak się jednak okazuje, coraz więcej polskich firm zaczyna dostrzegać korzyści płynące z instrumentów pochodnych, traktując je jako źródło dodatkowych zysków lub jako transakcje zabezpieczające.
Dziś postaramy się przybliżyć jeden z popularniejszych instrumentów pochodnych, jakim są transakcje swap. W par. 3 pkt. 8 rozporządzenia ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. nr 149, poz. 1674) zdefiniowano je jako umowy zamiany przyszłych płatności na warunkach z góry określonych przez strony. Zrozumienie istoty ekonomicznej takich transakcji pozwoli księgowym na łatwiejszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta