Pracownik na kursie
Koszty, podatki i urlop szkoleniowy
Pracownik na kursie
Część pracodawców, chcąc podnieść poziom kwalifikacji swoich pracowników, decyduje się na pokrycie kosztów ich kształcenia na różnego rodzaju kursach, studiach, aplikacjach. Otrzymujemy od czytelników wiele pytań dotyczących możliwości zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów firmy i skutków podatkowych dla pracownika.
"Chcę rozpocząć studia wieczorowe na wyższej uczelni państwowej. Czy pracodawca, który sfinansuje koszt kształcenia, może ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Proszę wyjaśnić, jak wygląda załatwienie tej sprawy od strony formalnej i czy przysługuje mi dodatkowy urlop na egzaminy" - pyta Magdalena A. z Krakowa.
Kolejna czytelniczka prosi o informację dotyczącą możliwości pokrycia kosztów kursów językowych w firmie będącej polskim przedstawicielstwem niemieckiej spółki handlowej i zaliczenia ich w ciężar kosztów firmy. Chce też wiedzieć, czy będzie musiała z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy.
Na kurs i na studia
Z przepisów kodeksu pracy (art. 17) wynika, że obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych - w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta