Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o przetrwanie

25 stycznia 1995 | Media, Internet | KG

Telewizja publiczna w RFN

Walka o przetrwanie

Niemiecka telewizja publiczna od dłuższego już czasu boryka się z poważnymi problemami finansowymi, ale obecnie nie chodzi już o dziury w budżecie, chodzi o przetrwanie. Powstanie licznych kanałów prywatnych odciąga widzów zwłaszcza widzów młodych, najpoważniejszego konsumenta elektronicznego środka masowego przekazu. Jak pokazują najnowsze badania opinii publicznej, telewizja publiczna ARD cieszy się oglądalnością 8 procent widzów poniżej 50 lat, ZDF nieco więcej, bo 10, 6 procent. Reszta należy do stacji prywatnych -- najwięcej, bo 19, 4 proc. młodych telewidzów wybiera RTL, 15, 1 proc.

SAT 1, 14, 6 proc. PRO 7. Ale nie tylko utrata widzów jest przyczyną trosk telewizji publicznej. System zatrudnienia, system płac i sam program rzutują na opłacalność telewizji publicznej.

Dziennikarze, jak urzędnicy

Zarówno ARD, jak i ZDF funkcjonują na zasadzie urzędu, dziennikarze i pracownicy techniczni, nie mówiąc o całej armii ludzi zza biurka, zatrudniani są na takich samych zasadach jak urzędnicy państwowi (a ściśle mówiąc urzędnicy służb publicznych) , to znaczy dożywotnio i trzeba wyjątkowego wykroczenia, ba, wręcz przestępstwa, aby wyrzucić pracownika o takim statusie.

Grube potknięcie polityczne, brak odpowiedzialności zawodowej, fiasko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 385

Spis treści
Zamów abonament