Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyboista droga do zgody

25 stycznia 1995 | Gazeta | MU

Polska, jej Kościół, polityka wschodnia Watykanu

Wyboista droga do zgody

Mirosław Usidus

Celem globalnej polityki Kościoła katolickiego przy końcu drugiego tysiąclecia jest pojednanie wszystkich chrześcijan. Stwierdził to wyraźnie Ojciec Święty Jan Paweł II. Czy stosunek polskiego Kościoła do chrześcijan na Wschodzie nie koliduje przypadkiem ze strategią Rzymu?

W przeszłości i obecnie jednano się w tej części Europy z Kościołem wschodnim przez tworzenie organizacji podporządkowanej instytucjonalnie Watykanowi, a w wymiarze liturgii zachowującej obrządek orientalny. Najpierw nazwano ją Kościołem unickim, potem greckokatolickim, teraz oficjalnie nazywa się ją bizantyjsko-ukraińskim.

Grekokatolicy

Kościół katolicki obrządku wschodniego powstał na mocy unii brzeskiej z 1596 roku. Od początku unici, bo tak ich nazywano, budzili niechęć Kościoła prawosławnego, postrzegającego w nich narzędzie ekspansji Rzymu na swoje tereny.

Kiedy oparta m. in. na prawosławiu Rosja dokonała zaboru Rzeczypospolitej, rozpoczęły się prześladowania katolików obrządku wschodniego. Apogeum osiągnęły one w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to też władze carskie zlikwidowały Kościół unicki.

Spadkobiercą unitów jest Kościół greckokatolicki. Po pierwszej wojnie światowej na społeczność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 385

Spis treści
Zamów abonament