Mogą być skargi do Strasburga
Mogą być skargi do Strasburga
Uchwała Izby Karnej Sądu Najwyższego z 19 stycznia br. w sprawie granic ochrony tajemnicy dziennikarskiej jest dowodem na to, że prawo polskie, jeśli ma być tak interpretowane jak chce Sąd Najwyższy, musi ulec zmianie. Na razie ani litera, ani duch przepisów nie odpowiadają kryteriom, jakie powinny obowiązywać w państwie, w którym docenia się wolność prasy jako jednej z podstawowych gwarancji demokratycznego ładu. Dodatkowym argumentem jest konieczność dostosowania polskich rozwiązań prawnych do surowych standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Jeśli tak się nie stanie, władze polskie narażą się na uzasadnione skargi do Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu i na "skazujące" je orzeczenia Trybunału Praw Człowieka.
Jakie rozwiązania prawne istnieją w innych krajach, będących również stronami Konwencji Europejskiej?
We Francji ustawa o nowelizacji kodeksu postępowania karnego z 4 stycznia 1993 r. wprowadziła art. 109 ust. 2, stanowiący: "Dziennikarz, który składa zeznania jako świadek w związku z wiadomościami uzyskanymi przy wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków, jest uprawniony do nieujawniania źródła posiadanych informacji".
Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe stwierdził, iż w niemieckim systemie prawnym istnieją dwie podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta