Sąsiedzki spór o elektrownię
Słowacy planują uruchomienie siłowni atomowej w Mochovcach. Austriacy, obawiając się w przyszłości awarii i skażenia, chcą zablokować zachodnie kredyty dla Bratysławy
Sąsiedzki spór o elektrownię
Jak odnosi się pan do zarzutów stawianych przez przeciwników uruchomienia elektrowni atomowej, że przestarzałe reaktory będą zagrożeniem dla Europy Środkowej?
Reaktory typu VVER 213 spełniają wszystkie międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Są bardziej bezpieczne aniżeli urządzenia pracujące w Rosji, Czechach, Bułgarii i na Węgrzech. Studia niezależnych firm zachodnich: Putnam Hayes a Bartlett i AEA Technology, bardzo wysoko oceniają zastosowane normy. Ten projekt przekracza nawet światowe standardy bezpieczeństwa.
Organizacje ekologiczne argumentują, że elektrownia nie ma kopuły ochronnej, stosowanej już standardowo na Zachodzie.
Elektrownia ma specjalne zabezpiecznie. Jest to tak zwany system barbotażowy, który pełni podobną rolę jak hermetyczne kopuły. Każdy wyciek zostanie natychmiast wychwycony, a radioaktywne substancje -- odizolowane w specjalnych pojemnikach.
W jaki sposób będą likwidowane odpady radioaktywne?
Te o niskiej i średniej radioaktywności będą magazynowane, zgodnie z normami międzynarodowymi, niedaleko elektrowni na specjalnym składowisku. Będą tam gromadzone materiały nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta