Pamięć Żydów o Oświęcimiu jest szczególna
Wyrażam nadzieję, że sposób, w jaki będą zorganizowane uroczystości związane z 50. rocznicę wyzwolenia Oświęcimia, podkreśli sprzeciw wobec nietolerancji, że przybliży narodom świata potrzebę respektu dla bliźnich.
Pamięć Żydów o Oświęcimiu jest szczególna
Rozmowa z Gershonem Zoharem, ambasadorem Izraela w Polsce
Panie ambasadorze w niedzielę w Izraelu odbyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę wyzwolenia obozu śmierci w Oświęcimiu-Brzezince. W Polsce trwają ostatnie przygotowania do uroczystości, jakie odbędą się 26 i 27 stycznia. Kto będzie reprezentował na nich państwo izraelskie ?
Izrael na tych uroczystościach będą reprezentowali Szewach Weiss, przewodniczący Knesetu oraz Dan Shilansky, wiceprzewodniczący. Będzie to mała delegacja, ale złożona z ludzi związanych z Polską. Prof. Weiss doskonale mówi po polsku, a wiceprzewodniczący przeżył obóz w Stutthofie. Przyjadą również członkowie zarządu Instytutu Pamięci Narodowej -- Yad Vashem -- oraz Stefan Grajek, prezes Światowej Federacji Żydów pochodzących z Polski.
Jak w Izraelu patrzy się na wydarzenia sprzed 50 lat, co wie o nich młodzież?
W Izraelu jest to część historii, z którą wszyscy obcujemy prawie na co dzień. U nas Holocaust musi być pojmowany inaczej niż agresja wobec niektórych krajów Europy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta