Tych zawiłości Trybunał nie rozstrzygnie; Jedna ulga kosztem drugiej
Tych zawiłości Trybunał nie rozstrzygnie
Trybunał kolejny raz przypomniał, że nie może formułować wykładni niejasnych przepisów, bo nie ma takich kompetencji. Nie ocenia też faktów. Jego zadaniem jest jedynie kontrola zgodności norm prawnych z konstytucją.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
- Jedna ulga kosztem drugiej
Przepisy zmniejszające dużą ulgę budowlaną, gdy podatnik wykorzystuje na budowę lub kupno mieszkania środki zwolnione wcześniej z opodatkowania (10-proc. podatkiem dochodowym), są trudne i niejednoznaczne, ale nie na tyle, by je uznać za niekonstytucyjne - stwierdził we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Interpretacja tych przepisów to zadanie sądów, przede wszystkim Sądu Najwyższego.
Trybunał odpowiadał na pytanie prawne NSA. Chodziło o kontrowersyjny do dziś przepis nakazujący pomniejszenie odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej o 10 proc. wydatków poniesionych na inwestycję, pokrytych przychodami pochodzącymi z wcześniejszej transakcji sprzedaży nieruchomości zwolnionej z 10-proc. podatku. Pytanie związane było ze sprawą państwa A. zawisłą przed warszawskim NSA. W 1999 r. sprzedali oni mieszkanie za 82 tys. zł i złożyli oświadczenie, że środki te przeznaczą na cele budowlane, co zwalniało ich z obowiązku zapłacenia podatku od tej transakcji.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta