Pożegnanie z faszyzmem
Wejście Przymierza Narodowego do rządu Włoch oznaczało przekroczenie ważnej bariery. Politycy tej partii przyznawali się do dziedzictwa jednego z reżimów pokonanych w II wojnie światowe
Pożegnanie z faszyzmem
Jacek Moskwa z Rzymu
W znanej miejscowości uzdrowiskowej -- Fiuggi -- rozpoczął się 25 stycznia kongres partyjny, na którym ma zostać przekształcona włoska prawica. Dwa pierwsze dni są przeznaczone na zamknięcie trwającej od 1947 roku historii Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI) , trzy dalsze będą pierwszym zjazdem Przymierza Narodowego (Alleanza Nazionale) .
Przymierze powstało przed rokiem i weszło do koalicji centroprawicowej, która po spektakularnym zwycięstwie wyborczym, w marcu ub. r. , uformowała rząd Silvio Berlusconiego. W ten sposób została przekroczona ważna bariera -- nie tylko polityczna, ale także psychologiczna i moralna. Po raz pierwszy we władzach kraju zachodniej demokracji uczestniczyli przedstawiciele partii przyznającej się do dziedzictwa jednego z reżimów pokonanych w drugiej wojnie światowej. Z tego też powodu światowa opinia publiczna z uwagą przygląda się dalszej ewolucji Przymierza Narodowego.
Jej postępy są przyjmowane z aprobatą przez włoskich demokratów, a nawet lewicę. Przypominają operację dokonaną na przełomie 1990 i 1991 roku przez Achille Occhetto, który przekształcił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta