Mity i kontrrewolucja
Mity i kontrrewolucja
"Brawo nie znany mi panie Łagowski: z ust, z serca, z duszy wyjął mi pan te i inne zdania" -- napisał nieżyjący już Kisiel o autorze książki "Liberalna kontrrewolucja". Nawet jeśli oceny czytelnika nie będą tak entuzjastyczne, to warto zapoznać się ze zbiorem esejów o przemianach zachodzących w Polsce przez ostatnie pięć i pół roku. Można się z punktem widzenia autora nie zgadzać; nie sposób mu jednak odmówić wdzięku, z jakim obnaża płytkość przemyśleń tych, którym przyszło rządzić po 1989 roku, dotyczących rządzenia naszym państwem i stosunków społecznych, jakie w nim obowiązują.
Bronisław Łagowski, profesor filozofii społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, świadomie starał się uniknąć dokładnego opisywania wydarzeń. Raczej analizował ich sens i konsekwencje, posługując się argumentacją politologiczną i socjologiczną. Dużo jest w "Liberalnej kontrrewolucji" analogii i metafor historycznych, odwołań do takich autorów jak
Hobbes, Spinoza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta