Prawo do dodatkowego wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska
Uchwała Trybunału Konstytucyjnego budzi wątpliwości
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska
Ludwik Florek
Uchwała Trybunału Konstytucyjnego z 11 stycznia 1995 r. (W 17/ 94) stwierdza, iż osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe nie mają prawa do wynagrodzenia z tytułu udziału we władzach spółek handlowych, do których zostali wyznaczeni jako przedstawiciele Skarbu Państwa (lub innych państwowych osób prawnych, gminy lub związków międzygminnych, o których dla uproszczenia wywodów nie będzie mowy w dalszych rozważaniach) . Rozstrzygnięcie swoje TK opiera na wykładni art. 4 ust. 1 ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. nr 20, poz. 101 z późn. zm. ), zgodnie z którym "osobie zajmującej kierownicze stanowisko państwowe, która pełni również inną funkcję, przysługuje jedno wybrane przez nią wynagrodzenie przewidziane w przepisach niniejszej ustawy bądź w odrębnych przepisach".
Wątpliwości budzi przede wszystkim nadanie szerokiego znaczenia użytemu w tym przepisie pojęciu "wynagrodzenie". Pozostaje to bowiem w sprzeczności z ogólną regułą wykładni, iż w obrębie jednego aktu prawnego temu samemu pojęciu nie można nadawać różnych znaczeń, jeżeli nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta