Zweryfikujmy bilans otwarcia roku obrotowego 2002 część 2
Przekształcenie bilansu - nie taki diabeł straszny, jak go niektórzy malują
Zweryfikujmy bilans otwarcia roku obrotowego 2002 część 2
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
TADEUSZ WAŚLICKI
- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
Tydzień temu przygotowaliśmy państwa wstępnie do weryfikacji bilansu otwarcia roku obrotowego 2002 r. Dziś, zgodnie z obietnicą, omawiamy najistotniejsze sprawy związane z rozkładem i wielkością sald początkowych na kontach ksiąg rachunkowych roku 2002 oraz danych porównawczych, które będą prezentowane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym za rok obrotowy 2002. Dla ułatwienia omawiamy je w kolejności pozycji bilansu obowiązującego w roku 2002.
AKTYWA
Poz. A.I. Aktywa trwałe - wartości niematerialne i prawne
Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę ogólną definicję aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy). Pozycje tzw. pseudoaktywów, nie spełniające kryteriów określonych w definicji, nie mogą być zaliczane do aktywów jednostki, a tym samym wykazywane w bilansie.
W szczególności należy zwrócić uwagę na wymóg przewidywanego przysporzenia jednostce przyszłych korzyści ekonomicznych. Uwaga ta ma zresztą charakter ogólny - dotyczy wszystkich
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta