Co wolno przedsiębiorcy
Co wolno przedsiębiorcy
EWA KUBIS
Źle się stało, że dyskusję o tak ważnym problemie jak prawo konkurencji, stanowiącej podstawę wolnego rynku, wywołała likwidacja zakładu produkcyjnego w podwarszawskim Ożarowie.
Ochrona i promowanie konkurencji, jako czynnika wymuszającego wzrost efektywności działania przedsiębiorców i chroniącego interesy konsumentów, jest fundamentem gospodarki rynkowej. Zapewnieniu właściwego funkcjonowania mechanizmów konkurencji służy ustawodawstwo antymonopolowe. Jego centralny punkt stanowi kwestia łączenia się przedsiębiorców, ponieważ w jej wyniku może dojść do zakłócenia, a w skrajnych wypadkach nawet do całkowitego wyeliminowania konkurencji, a zatem trwałej zmiany struktury rynku.
Równocześnie trzeba pamiętać, że nie każda koncentracja prowadzi do zakłócenia konkurencji. Większość jest bowiem z tego punktu widzenia neutralna. Zdarzają się też fuzje, których skutki są dla konkurencji korzystne, bo np. umożliwiają dzięki połączeniu potencjału przedsiębiorców osiągnięcie oszczędności przekładających się na niższą dla konsumenta cenę oraz lepszą jakość. Zgodnie z prawem Urzędowi Ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta