Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co warto udoskonalić

12 grudnia 2002 | Prawo | JR

Nad projektowaną nowelizacją kodeksu karnego

Co warto udoskonalić

JANUSZ RAGLEWSKI

Trwają intensywne prace nad nowelizacją kodeksu karnego. Dobry to więc moment, by zwrócić uwagę na pewne kwestie, które wymagają ponownego przemyślenia.

Jednym ze środków karnych jest przepadek przedmiotów (art. 39 pkt 4 kodeksu karnego ). Z tego przepisu chce się usunąć wyraz "przedmiotów". Jak wyjaśniono w uzasadnieniu prezydenckiego projektu nowelizacji k. k., "zamiast przepadku przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa, albo które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia, możliwe jest - zgodnie z art. 44 § 4 k. k. - orzeczenie obowiązku uiszczenia kwoty pieniężnej stanowiącej ich równowartość". Tymczasem art. 39 pkt 4 k. k. mówi wyłącznie o przepadku przedmiotów, w określeniu tym nie mieści się więc wskazana forma zastępcza i tym samym jest ona nieadekwatna do zakresu przepadku. To samo dotyczy przepadku korzyści majątkowej z popełnienia przestępstwa (art. 45 k. k.). W związku z tym proponuje się, by środkowi temu nadać ogólną nazwę "przepadek".

W moim przekonaniu proponowana zmiana jest niezasadna. Z przytoczonych motywów wynika, że nazwa środka karnego "przepadek" obejmować miałaby trzy instytucje: przepadek przedmiotów;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2797

Spis treści
Zamów abonament