Rzeczpospolita Czytelników; 12.12.2002
- Nieobecność w sądzie
- Instrukcja tylko po polsku
- Wymiana praw jazdy
- Orzecznik nie wyrocznia
Nieobecność w sądzie
Wytoczyłem autorowi artykułu prasowego sprawę z oskarżenia prywatnego o zniesławienie. Przez bardzo długi czas nie odbyło się nawet posiedzenie pojednawcze. Niedawno wyprowadziłem się, nie zostawiając nowego adresu. Otrzymałem od mojego pełnomocnika informację, że postępowanie zostało umorzone, gdyż ani ja, ani on nie stawiliśmy się na posiedzenie pojednawcze. Pełnomocnikowi podobno ktoś pokwitował "zwrotkę" w kancelarii, bez jego wiedzy. Czy takie postępowanie sądu jest prawidłowe?
Tomasz Frey, specjalista prawa administracyjnego:
W myśl art. 491 § 1 k.p.k. niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika na posiedzeniu pojednawczym bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od oskarżenia; w takim wypadku prowadzący posiedzenie postępowanie umarza. Sam pan stwierdził, iż zmienił miejsce zamieszkania, nie podając nowego adresu. Zgodnie z art. 139 § 1 k.p.k., gdy strona, nie podając nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta