Najgorszy rok od przełomu
- Najgłośniejsze książki 2002 roku
- Gość "Rzeczpospolitej: Dobrze, że książek jest mniej Najgorszy rok od przełomu
ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI
Dobiegający końca rok pierwszy raz od 1989 przyniósł załamanie wzrostu sprzedaży książek. Spadek obrotów - według wstępnych szacunków - wyniósł ok. 5-6 proc.
W 2002 roku nie mieliśmy zbyt wielu bestsellerów zagranicznych. Nie było tytułów na miarę "Dziennika Bridget Jones", nie ukazał się oczekiwany nowy tom "Harry'ego Pottera".
Hitami pierwszego półrocza były wszystkie książki Tolkiena, co wiązało się z ekranizacją pierwszego tomu "Władcy Pierścieni". Wysokie miejsca zajmowały nowe książki takich pisarzy, jak: Coelho, Ludlum, Grisham, słabiej niż w latach poprzednich sprzedaje się Wharton. Cieszy duże zainteresowanie polską literaturą współczesną - zarówno komercyjną: Grochola, Musierowicz, Chmielewska, Kosmowska, Wiśniewski, jak i bardziej wyszukaną - Tokarczuk, Pilch, ks. Twardowski.
Grzechy główne wydawców
Kryzys ma wiele przyczyn i nie przyszedł niespodziewanie. Na sytuację na rynku książki bez wątpienia wpływa ogólna sytuacja polskiej gospodarki, a chyba w największym stopniu rosnące bezrobocie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta