Przeżyć Matuzalema
Przeżyć Matuzalema
KRZYSZTOF KOWALSKI, PIOTR KOŚCIELNIAK
Podczas tegorocznego powszechnego spisu ludności w Rosji okazało się, że żyje tam 116-letnia Pelagia Zakurdajewa. Jest mieszkanką Syberii, górzystego regionu Ałtaju. W marcu bieżącego roku w USA zmarła 116-letnia Maud Farris-Luse. W Japonii seniorką jest Kamato Hongo urodzona w 1887 roku. W Gruzji natrafiono na kobietę - nazywa się Nina Sturua - liczącą 120 lat. Jak długo może żyć człowiek i od czego to zależy?
Przekonanie, że dawniej ludzie byli zdrowsi i żyli dłużej, nie znajduje potwierdzenia w materiale archeologicznym. Balzac opisywał jednego ze swoich bohaterów, ojca Goriot, jako "pięćdziesięcioletniego starca". Otóż w pradziejach tak właśnie było, tak niewielu ludzi dożywało sędziwego wieku, że nie znajdujemy dziś szczątków kostnych niegdysiejszych matuzalemów. - Ze schyłku epoki lodowcowej - mówi dr. Zofia Sulgostowska z Zakładu Epoki Kamienia PAN w Warszawie - z Syberii znany jest szkielet mężczyzny, który dożył około 60 lat; z Szanidar w Iraku szkielet 40-letniego neandertalczyka, ale w zasadzie pradawne szkielety to ludzi zmarli w dużo młodszym wieku., osobnicy w wieku zwanym "senilis", sędziwym, należą do rzadkości. - Na długość życia ludzkiego z pewnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta