Pracownik nie musi być na pełny etat; Nie tylko pod choinkę
- Problemy z definicją małego i średniego przedsiębiorcy - Pracownik nie musi być na pełny etat
- Nie tylko pod choinkę - Lektury przedsiębiorcy
Problemy z definicją małego i średniego przedsiębiorcy
Pracownik nie musi być na pełny etat
W DOBREJ FIRMIE z 31 października - 1 listopada br. pisaliśmy o różnych definicjach małego przedsiębiorcy, wynikających z różnych ustaw. Jedną z nich zawiera ustawa Prawo działalności gospodarczej. Czytelnicy mają jednak wątpliwości, jak rozumieć podane w niej kryterium zatrudnienia pracowników. Czy chodzi o liczbę osób bez względu na wymiar czasu pracy czy o pełne etaty?
Jak pisze Halina Hetnał, w przypadku jej firmy i prawdopodobnie nie tylko w tym jednym, jest to sprawa najważniejsza. - Ze względu na dużą liczbę tzw. półetatowców, wielkość zatrudnienia mierzona w osobach znacząco różni się od liczby etatów. Jeśli przyjąć liczbę etatów, spokojnie spełniamy kryterium małego przedsiębiorcy. Jeżeli liczbę osób - wprost przeciwnie - pisze czytelniczka.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 54 prawa działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), jednym z kryteriów decydujących o zaliczeniu firmy do małych przedsiębiorców jest zatrudnienie średnioroczne poniżej 50 pracowników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta