Związki poszły na wojnę
Związki poszły na wojnę
Działania konkurencyjnej centrali związkowej są szkodliwe - uważa szef OPZZ Maciej Manicki
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie chce wpuścić do Komisji Trójstronnej swojego rywala - Forum Związków Zawodowych. Z pomocą posłów SLD zmieniło nawet prawo. Plany OPZZ pokrzyżował Senat. Dzięki jego poprawce Forum będzie mogło dołączyć do Komisji.
Przy okazji niewielkiej nowelizacji ustawy o Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, którą w listopadzie przyjął Sejm, posłowie niespodziewanie wprowadzili istotną zmianę. Podwyższyli liczbę członków, jaką muszą mieć związki zawodowe lub ich federacje, by zostały uznane za reprezentatywne. Reprezentatywność stwierdza sąd i tylko ten, kto ją ma, może zasiadać w Komisji.
Dotąd wystarczyło zrzeszać 300 tysięcy członków. Po zmianie ustawy - 500 tysięcy. Kryterium to spełniają dziś tylko dwie organizacje - OPZZ i NSZZ "Solidarność". Do Komisji Trójstronnej nie wejdą zatem teraz żadne inne związki zawodowe. Zmiana nie dotyczy organizacji pracodawców.
Poprawkę zgłosił poseł SLD Marian Stępień. - Pomysł nie był mój, ale Ogólnopolskiego Porozumienia Związków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta