Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cesja wierzytelności przyszłych nie może zagrażać pewności obrotu

19 grudnia 2002 | Prawo | JK

Polemiki

Cesja wierzytelności przyszłych nie może zagrażać pewności obrotu

JAROSLAW KUROPATWIŃSKI

Cesja wierzytelności przyszłych budzi od kilku lat coraz żywsze zainteresowanie, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że przedmiotem refleksji prawników jest jedynie wierzchołek góry lodowej tej ciekawej, ale i skomplikowanej materii.

Kolejną wypowiedź na ten temat "Rzeczpospolita" opublikowała 5 listopada (K. Rutkowski, M. Hyla, M. Opiłowski: "Sprzedaż wierzytelności przyszłych" ). Z częścią przedstawionych w tym artykule tez można się w zasadzie zgodzić, niektóre jednak wymagają polemiki.

Zdaniem autorów tego artykułu możliwe miałoby być bezwarunkowe rozporządzenie nadzieją na powstanie wierzytelności. Teza ta pozostaje w sprzeczności z zasadą nemo plus iuris in alium transfere potestat, quam ipse habet - nikt nie może przenieść na drugiego więcej prawa, aniżeli sam posiada, i nie jest możliwa do obrony na gruncie prawa polskiego.

Owszem, w innych ustawodawstwach są ku temu wyraźne podstawy. Tak też w prawie niemieckim przepis § 185 ust. 2 k. c. n. umożliwia m.in. konwalidację rozporządzeń nieważnych z tej przyczyny, że zostały dokonane przez osobę nie mającą uprawnienia do ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2803

Spis treści

Nauka i Technika

Wojna z terroryzmem

Ubezpieczenia

Zamów abonament