Rzeczpospolita Czytelników; 19.12.2002
Podatki i opłaty dla samorządowego fiskusa
W 2003 r. zmienią się podatki ściągane przez gminy i zasilające ich budżety: od nieruchomości, od środków transportowych (drogowy), rolny i leśny oraz od posiadania psów. To samo dotyczy opłat: targowej, miejscowej, zwanej klimatyczną, administracyjnej. Wyjaśnień na temat tych przepisów przy redakcyjnym telefonie udzielała JUSTYNA PRZEKOPIAK, wicedyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru Ministerstwa Finansów. Pytania zadawali nie tylko podatnicy, lecz także pracownicy gmin. Dziś druga część relacji z tego dyżuru.
Jestem rolnikiem. Moje gospodarstwo składa się z kilku działek wyodrębnionych geodezyjnie. Dotychczas wszystkie miały charakter rolny i tak figurowały w geodezyjnej ewidencji gruntów i budynków. W 2002 r. gmina zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego. Jedna z tych działek, o pow. 3 ha, znalazła się na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, ale w ewidencji jest zapisana nadal jako grunt rolny. Czy w związku ze zmianą jej przeznaczenia w planie zagospodarowania muszę płacić podatek od nieruchomości, czy nadal podatek rolny?
Wedle nowych przepisów o podatku rolnym o objęciu danego gruntu tym podatkiem, a nie podatkiem od nieruchomości czy leśnym, decyduje to, czy dany grunt jest sklasyfikowany w ewidencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta