Dobrze mieć, ale jak sprzedać, Teoria i praktyka
- POMNAŻANIE PRZEZ INWESTOWANIE: Dobrze mieć, ale jak sprzedać
- ŚCIEŻKA DO BOGACTWA: Teoria i praktyka POMNAŻANIE PRZEZ INWESTOWANIE
Dobrze mieć, ale jak sprzedać
Obligacje komunalne mają niską płynność. Poza tym nie są złe. Ich oprocentowanie jest korzystne. Można w nie śmiało zainwestować i trzymać aż do wykupu.
ARTUR DEMBNY
Dotąd jedynym miastem, które zdecydowało się na publiczną emisję komunalnych papierów wartościowych, jest Ostrów Wielkopolski. Inwestorów, którzy je kupowali, można podzielić na dwie grupy. Pierwszą tworzą ci, którzy nabyli papiery na rynku, drugą - inwestorzy przymuszeni do zakupu przez emitenta.
Zajmijmy się najpierw tymi pierwszymi. Jaki za pożytek mieli z papierów komunalnych? Raczej niewielki. Trafiły one na CTO, przez inwestorów zgryźliwie nazywane trupiarnią (ponieważ nic się tam nie dzieje). Przeciętny wolumen obrotu na tym rynku oscyluje wokół zera absolutnego. CTO jest obecnie uważane za wielką porażkę, nieudaną imitację Nasdaqu. Kupując coś na tym rynku, trzeba być przygotowanym na inwestycję długoterminową oraz przypadkowe kursy. Niestety, należy założyć, że papiery komunalne ewentualnych nowych emisji trafią właśnie na CTO, bo samorządów raczej nie będzie stać na opłaty pobierane od uczestników "normalnej" giełdy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta