Podwyżki dla pielęgniarek są zgodne z konstytucją
Podwyżki dla pielęgniarek są zgodne z konstytucją
Wszystko zaczęło się w grudniu 2000 r., w całym kraju wybuchły protesty pielęgniarek i położnych, domagających się podwyżek płac. Na zdjęciu: przed Ministerstwem Zdrowia.
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
KOMENTARZ - Wyrok na szpitale
MAREK WÓJTOWICZ, SZEF STOWARZYSZENIA MENEDŻERÓW OCHRONY ZDROWIA
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza w praktyce, że w majestacie prawa koszty funkcjonowania publicznych zakładów opieki zdrowotnej wzrastają o ok. 12 proc. rocznie. Wzrost składki na zdrowie, który przegłosował Sejm, nie jest w stanie zrekompensować szpitalom konieczności podniesienia pensji pracownikom. Znaczna część placówek zdecydowała się już na wypłatę podwyżek, powiększając drastycznie swoje zadłużenie. Teraz czekać to będzie pozostałe, chyba że pracownicy zgodzą się na odłożenie w czasie realizacji swoich praw. Jeśli nie, średniej wielkości szpital będzie musiał znaleźć ok. 3-4 mln zł rocznie na wypłaty podwyżek. Najprawdopodobniej część pielęgniarek i lekarzy uda się do sądów. Wyroki staną się podstawą do egzekucji należności przez komorników. Może dojść do paradoksu, że pracownicy dostaną wywalczone w sądzie zaległe podwyżki, ale nie otrzymają wynagrodzeń, bo szpitalom zabraknie pieniędzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta