Wzrasta znaczenie dywidend
Wzrasta znaczenie dywidend
Do niedawna inwestorzy na polskiej giełdzie nie zwracali większej uwagi na dywidendy. Ostatnio jednak inwestorzy, zwłaszcza finansowi, coraz częściej przyglądają się dywidendom. Przyczynił się do tego m.in. spadek rentowności obligacji oraz bessa na giełdach.
W ubiegłym roku dywidendę za 2001 r. wypłaciło 35 spółek publicznych, o 17 mniej niż rok wcześniej. Ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej i wyników finansowych liczba spółek, które zdecydują się na wypłatę dywidendy za 2002 r., może jeszcze spaść. Znaczenie dywidend będzie jednak rosło.
- Oznaki ożywienia gospodarczego są zbyt wątłe. Dla wielu firm podstawowym problemem jest obecnie zachowanie płynności finansowej - mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny zarządzający funduszami w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych PZU.
Deklaracje w sprawie wypłaty dywidendy za 2002 r. pojawią się wiosną, choć pierwsze zapowiedzi już padły. W listopadzie zarząd Grupy Kęty informował np., że prawdopodobnie zarekomenduje akcjonariuszom wypłatę łącznej dywidendy w wysokości 20 mln zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta