Zapis drgnień serca
W rok po śmierci Kazimierza Romualda Dąbrowskiego -- Naldka
Zapis drgnień serca
Rok temu, 10 lutego zginął tragicznie w Hamburgu Kazimierz Romuald Dąbrowski-Naldek, malarz i założyciel grupy "Niezależni '69", artysta związany emocjonalnie z "Solidarnością", utrwalający na płótnie najważniejsze momenty powojennych dziejów Polski. Miał 53 lata, poniósł śmierć przechodząc przez ulicę. Do Hamburga przyjechał, by zorganizować wystawę współczesnego malarstwa polskiego na Zachodzie.
W 1975 r. opublikował artykuł "Zamiast Manifestu". Pozostał wierny głoszonym w nim tezom, podtrzymywał wydane wtedy sądy, akcentował wartości, których respektowania domagał się od sztuki.
"Obraz -- pisał -- powinien być sejsmograficznym zapisem drgnień serca. Między naturą, analizującym okiem malarza, mózgiem (mądrość) , sercem (duch) a ręką wyćwiczoną doświadczeniem -- bezbłędnie przekazującą zapis na płótnie -- powinno być miejsce na misterium tworzenia, którym obdarzony jest tylko człowiek". Formułując manifest, bo nim był w istocie ten artykuł, miał 34 lata. Zaczynał od malowania praskich peryferii, uliczek Targówka, gdzie wtedy mieszkał. Pierwsze wystawy organizował w latach 60. , także i takie, które władze stolicy już wówczas uznawały za nielegalne, uniemożliwiając Naldkowi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta