Pokoleniowy urok oficerek
Pokoleniowy urok oficerek
Grzegorz Sieczkowski
"Zazdrościmy prawdziwym powstańcom, a nie naszym rodzicom. Nie chcielibyście założyć oficerek? " -- powiedział niedawno Tomasz Diatłowiecki podczas dyskusji swoim ledwie trzydziestoletnim rówieśnikom. I jest coś w tym micie oficerek. Każdy, zanim wyłysiał, nosił jakieś oficerki.
Można powiedzieć, że od czasu romantyzmu, od legend związanych z losami filaretów i filomatów, Powstaniem Listopadowym i Wielką Emigracją niemal każde kolejne pokolenie Polaków marzy o tym, by jako zbiorowość zaznaczyć dla teraźniejszości i przyszłości swoją dziejową obecność. Powstańcy 1863 roku zgodnie z narodowym duchem ginęli w zbrojnych potyczkach lub tracili najpiękniejsze lata życia na Syberii. Ich pokoleniowi następcy zamiast umiejętności strzelania z karabinów opanowali -- być może trudniejszą -- sztukę budowania kapitalizmu i operowania pieniędzmi.
Kiedyś historyk profesor Tomasz Strzembosz zwrócił uwagę, że Drugą Rzeczpospolitą zbudowało pokolenie, które swoją pełnoletniość osiągało w momencie, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. W dorosłość wchodzili walcząc jako ostatni szereg Legionów, Strzelców i POW. Było to pokolenie, którego symbolem stał się legendarny komendant Armii Krajowej, Stefan Rowecki-Grot. Ich synowie to rocznik 1920, Kolumbowie, najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta