Niewydolność egzekucji sądowej
Niewydolność egzekucji sądowej
Włodzimierz Kubala
Ustawowy model egzekucji sądowej, jej podstawowe instytucje oraz uregulowania szczegółowe (art. 730--1059
1
k. p. c. ) nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości. Konsekwencje tego są znane: niska skuteczność egzekucji, zdaniem wielu wręcz jej nieskuteczność, niechętne posługiwanie się przez wierzycieli tym instrumentem prawnym itp. "Winę" za to ponoszą nie tylko przepisy k. p. c. o postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, ale także praktyka ich stosowania -- przewlekłość postępowania, niejednolitość stosowania. Odrębnym zagadnieniem jest obowiązek ponoszenia przez wierzycieli wysokich kosztów egzekucji bez gwarancji ich zwrotu w razie umorzenia postępowania z powodu niemożności spełnienia świadczenia przez dłużnika.
Praktyczną niewydolność instytucji egzekucji sądowej warunkują różnego rodzaju zjawiska zachodzące -- jeśli wolno tak powiedzieć -- już na jej przedpolu. Przykładem mogą być zachowania dłużników prowadzące do marnotrawstwa majątku, prowadzenie działalności gospodarczej na granicy dużego ryzyka ekonomicznego, "ucieczka" z majątkiem do nowo tworzonych firm, czyli -- krótko mówiąc -- doprowadzenie do upadłości (bankructwa) , po czym wniosek o jej ogłoszenie jest zgłaszany zbyt późno, albo nawet wcale. Dłużnicy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta