Jak to jest organizowane
Ciągłe notowania giełdowe
Jak to jest organizowane
Rynek notowań według jednolitego kursu dnia (fixingu) , znany z giełdy warszawskiej, realizując w pełni zasadę wyznaczania równowagi popytu i podaży, ma tę wadę, że moment zawierania transakcji jest jeden. Jest to z jednej strony sprzeczne z logiką techniki handlu szeroko rozumianego -- po analogie bazarowe nawet. Z drugiej -- zaprzecza naturalnej ciągłości zjawisk ekonomicznych, których ma być odzwierciedleniem i wyceną. Cykl giełdowy dla takiego rynku składa się z długich okresów zbierania zleceń oraz dokonywania rozliczeń przedzielonych krótką sesją ustalania kursów, trwającą tyle, ile to konieczne z uwagi na zastosowany sposób prowadzenia notowania (głosem, metodą powierniczą lub komputerową) . Co więcej, skłania inwestorów do postaw pasywnych wyrażających się w nadużywaniu zleceń "po kursie dnia".
Właśnie po to, by zapobiec takim niedogodnościom, wymyślono notowania ciągłe. Ich celem jest umożliwienie zawierania transakcji w dowolnym momencie długiego czasu sesji po różnych cenach, co ma odzwierciedlać bieżącą sytuację na rynku jako wypadkową zmieniających się w czasie popytu i podaży, związanych z dynamicznie ukazującymi się informacjami o stanie rynku oraz o sytuacji poszczególnych spółek i ich papierów.
Dodajmy jednak, że żadna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta