Kto postawił ten krzyż
Kto postawił ten krzyż
Wojciech Sadurski
Czy państwo musi zezwolić na umieszczanie w miejscach publicznych symboli religijnych? Pytanie takie w wielu krajach wydaje się dziwaczne -- w wielu krajach państwo bowiem nie tylko zezwala, ale wręcz samo umieszcza religijne budowle, pomniki, symbole. W wielu krajach -- ale nie w USA, gdzie I Poprawka do Konstytucji, proklamująca m. in. rozdział religii od państwa, interpretowana jest w sposób zakazujący podejmowania takich działań przez państwo. Obecnie jednak przed Sądem Najwyższym stanął problem tolerowania publicznych działań relgijnych podejmowanych przez organizacje prywatne.
Państwo a religia
Pierwsza Poprawka zawiera dwie ważne zasady dotyczące stosunku państwa do religii, które niejednokrotnie w historii amerykańskiej stały ze sobą w sprzeczności: zasadę wolności wyznania i zasadę nieustanawiania religii przez państwo. Pierwsza zasada przekreśla możliwość narzucania przez państwo jakichkolwiek ograniczeń, ciężarów czy sankcji na obywatela, w konsekwencji jego wyznania. W niektórych przypadkach zasada ta interpretowana jest jako nakładająca na państwo obowiązek nie tylko powstrzymywania się od pewnych działań, ale także podejmowania czynności mających urealnić realizację wyboru religijnego dokonanego przez obywatela. Stąd np. obowiązek utrzymywania duszpasterstwa wojskowego, więziennego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta