Zmiana zawartej ugody bankowej
Zmiana zawartej ugody bankowej
Andrzej Wiśniewski
Ugoda jest umową, na mocy której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w wykonywaniu obowiązków wynikających z istniejącego między nimi stosunku prawnego. Kodeks cywilny określa cele, dla których zawierana jest ugoda. Strony zmierzają w niej bądź do uchylenia niepewności wynikających z łączącego je stosunku, bądź do zapewnienia jego wykonania, bądź do uchylenia sporu już istniejącego lub mogącego powstać w przyszłości (art. 917 k. c. ).
Zawarcie ugody może przy tym dotyczyć roszczeń wynikających zarówno ze stosunków zobowiązaniowych, jak i innych stosunków prawnych, byleby możliwa była ich umowa modyfikacyjna. Zawarcie ugody między stronami stosunku prawnego nie wymaga żadnej ustawowej podstawy prawnej, gdyż możliwość modyfikacji stosunków w ramach uregulowań normami dyspozytywnymi mieści się w granicach swobody umów. Szczególna regulacja ugody w kodeksie cywilnym potrzebna była więc jedynie dla odrębnego, węższego unormowania możliwości uchylenia się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu. Kodeks dopuszcza takie uchylenie się tylko wtedy, gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór lub niepewność nie powstałyby, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta