Niewyrównany rachunek krzywd
Niewyrównany rachunek krzywd
Rok 1951. Żołnierze pracujący w kopalni węgla kamiennego Makoszowy
REPRODUKCJA ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Od kilku lat byli żołnierze zmuszani w okresie stalinizmu do niewolniczej pracy zabiegają o odszkodowania. Wielokrotnie interweniowali w swojej sprawie w Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ich postulat nadal czeka na rozpatrzenie. - Zrobimy to jak najszybciej - zapewnia Anna Bańkowska (SLD). Sprawą zainteresowany jest rzecznik praw obywatelskich.
Są ofiarami represyjnego systemu przymusowej pracy stworzonego w latach 1949 - 56 przez władze stalinowskie. Z powodów politycznych byli kierowani do zastępczej służby wojskowej, do katorżniczej pracy w kopalniach węgla i uranu, kamieniołomach i na budowach. Bataliony robocze - bo tak je nazwano - miały być "szkołą wychowania poprzez pracę" dla ludzi "obcych klasowo, politycznie niepewnych i zdemoralizowanych", których nie należy wcielać do jednostek liniowych.
Sądy odrzucają ich pozwy z powodu przedawnienia roszczeń. Pomóc mogą im posłowie, nowelizując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta