Pytania o polską naukę
Pytania o polską naukę
Nadszedł właśnie ostatni już moment, aby elity polityczne naszego kraju odpowiedziały w sposób jednoznaczny na zasadnicze pytania dotyczące przyszłości polskiej nauki. Czy po wejściu do Unii Europejskiej zamierzamy ją w jakieś formie utrzymać i rozwijać? Czy też rezygnujemy z tych ambicji, ponieważ nas na to nie stać?
Przestajemy być partnerami dla świata
Obecny poziom finansowania nauki i rozdzielania tych nad wyraz skromnych funduszy powoduje bowiem, że na rynku naukowym we wszystkich już niemal dziedzinach stajemy się niekonkurencyjni. Sukcesywnie pozbawiani zaplecza techniczno-organizacyjnego, możności uaktualniania księgozbiorów i wydawania publikacji, przestajemy być partnerami dla kolegów z zachodniej Europy i USA. Każdego, kto chce poznać obecny stan polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, zapraszam na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego. Ilustrują go dwa centralnie położone, zabytkowe, a popadające w ruinę budynki - Szkoły Głównej i starej Biblioteki.
W polskiej nauce, a w szczególności w humanistyce, istnieje wspaniała tradycja tworzenia i kontynuowania "szkół" skupionych wokół wybitnych osobowości lub zespołów badawczych. Wystarczy wymienić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta