Vademecum Rzeczpospolitej - Zasiłki cz. II: Zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy; Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny; Zasiłek macierzyński dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą
IV. ZASIŁEK CHOROBOWY Z TYTUŁU WYPADKU PRZY PRACY Spis treści
Przykład: 1 lutego tego roku Marian Pełka, zatrudniony w zakładzie blacharskim od 25 listopada 2002 r., uległ wypadkowi przy wykonywaniu pracy. Dostał zwolnienie lekarskie do 1 marca 2003 r. Jego pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego 8 osób. Przysługuje mu zasiłek chorobowy z funduszu wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy wykorzystał 33 dni wynagrodzenia z art. 92 k.p., czy też nie. Ponieważ płatnik nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (zgłasza do tego ubezpieczenia tylko 8 osób), dokumentację do ustalenia prawa i wypłaty tego zasiłku trzeba złożyć w inspektoracie ZUS właściwym dla siedziby płatnika. Chodzi tu o:
- zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3,
- kartę wypadku z dokumentacją,
- zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu wypadku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta