Przydatna umiejętność manewrowania
Przydatna umiejętność manewrowania
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Polaków czeka wkrótce historyczny wybór. Czym powinni się kierować w referendum, decydując o tym, czy Polska ma przystąpić do Unii Europejskiej?
ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI: Wybór rzeczywiście będzie historyczny. Uważam, po pierwsze, że przed referendum każdy powinien zadać sobie pytanie, jakie byłyby konsekwencje niskiej frekwencji, która pozbawiałaby to głosowanie - bez względu na rezultat - wiarygodności. A po drugie - jakie byłyby następstwa odrzucenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Europa, nie w sensie geograficznym, ale polityczno-kulturowym i gospodarczym, kończyłaby się wtedy na Odrze i Nysie. Jakie byłoby wówczas położenie geostrategiczne Polski i tego skutki? Powinniśmy pamiętać o historii. W ciągu ostatnich trzech wieków wrogie wojska nie stacjonowały na terenie Polski tylko przez niecałych czterdzieści lat. Każdy więc powinien się zastanowić, czy opowiedzenie się przeciwko przystąpieniu Polski do Unii nie stworzy warunków, które sprzyjałyby powtórzeniu się dramatycznej sytuacji z przeszłości.
Ponadto, biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w NATO, jest również jasne, że granice sojuszu coraz bardziej pokrywają się z granicami Unii. Owszem, niektóre kraje mogą być w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta