Rygory umów terminowych; Przepisy w praktyce
Rygory umów terminowych
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
JOLANTA KRONER
- Przepisy w praktyce
Umowa najmu lub dzierżawy zawarta na określony czas nie może być rozwiązana przed terminem, chyba że wyraźnie przewidziano to w jej treści. Przepis kodeksu cywilnego zakazujący rozwiązania umowy, w której takiego zastrzeżenia nie ma, jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Autor skargi do TK w imieniu swojej firmy wynajął lokal użytkowy na czas oznaczony (na dwa lata), a w umowie zawartej z jego właścicielką zawarł klauzulę uprawniającą obie strony do wypowiedzenia umowy z zachowaniem miesięcznego terminu. Skorzystał z tej klauzuli, jednak właścicielka lokalu zaskarżyła ją do sądu o czynsz należny za cały okres umowy - wraz z odsetkami. I wygrała. Sądy dwu instancji oparły swoje wyroki na art. 673 § 3 kodeksu cywilnego , który dopuszcza wypowiedzenie najmu zawartego na czas oznaczony tylko "w wypadkach określonych w umowie". Ta umowa takich
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta