Konsolidacja konieczna, ale trudna
Konsolidacja konieczna, ale trudna
Paweł Blajer
Od kilku lat przedstawiciele największych firm dystrybucyjnych w Polsce mówią o konieczności konsolidacji. Pojawiły się inicjatywy, które miały być zaczątkiem łączenia się krajowych sieci hurtowych. Przykładem może być Prologistyka, skupiająca pięć większych firm, jednak dalszych połączeń nie ma i w najbliższym czasie nie należy się ich spodziewać, choć konsolidacja staje się coraz pilniejszą koniecznością.
Dystrybucja towarów z roku na rok staje się coraz mniej opłacalną działalnością. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego po trzech kwartałach ubiegłego roku rentowność obrotu netto firm dystrybucyjnych wyniosła 0,2 proc. Tymczasem w żadnym kwartale 2001 r. nie spadła poniżej 0,3 proc. W 2002 r. tylko największym firmom, w tym tej branży, udaje się osiągnąć opłacalność na poziomie 0,5 - 1 proc. Większość z nich jest na Liście 500.
Wszystkie firmy dystrybucyjne obecne na naszej liście ubiegły rok zakończyły większymi przychodami i dodatnim wynikiem finansowym netto. Milo (65.), Selgros (72.), Dystrybucja Logistyka Serwis (163.), Eldorado (223.) i BOS (298.) na tegorocznej Liście 500 mają wyższe pozycje niż na ubiegłorocznej. Z pewnością ich awans byłby jeszcze większy, gdyby nie duży spadek cen artykułów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta