Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inna jednomandatowość

21 maja 2003 | Publicystyka, Opinie | PW
źródło: Nieznane

Wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu byłoby proste i jasne dla wyborcy

Inna jednomandatowość

RYS. ARTUR SITNIK

PIOTR WINCZOREK

W ponownie ożywionej przez "Rzeczpospolitą" listem otwartym do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dyskusji nad celowością wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych pojawił się nowy wątek. Chodzi o ustanowienie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu RP. Wątek ten zasługuje, by go spokojnie rozważyć.

Propozycja takiego rozwiązania nie jest nowa. Znajdowała się w polu widzenia ustawodawcy przynajmniej od roku 1997, to jest od czasu wejścia w życie nowej konstytucji. Była też przedmiotem namysłów w okresie przygotowywania ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu z 2001 r. Obecnie powrócił do niej prezydent RP.

Reakcja środowisk prawniczych na inicjatywę "Rzeczpospolitej" i list do prezydenta była umiarkowanie pozytywna. Wśród pierwotnych sygnatariuszy listu oraz osób, które w późniejszym czasie wyraziły swe poparcie dla niego, nazwisk prawników było bardzo niewiele. Szczególnie uderza brak podpisów specjalistów prawa konstytucyjnego, którzy, jak można mniemać, mają najlepsze rozeznanie w sprawie będącej przedmiotem listu. Warto zachęcić naszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2928

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament